koszt pogrzebu w Olsztynie

Ile wynosi koszt pogrzebu w Olsztynie?

17 lutego 2022 / Koszt pogrzebu

Śmierć nie wybiera, dlatego może dotknąć każdego z nas, jak również naszych bliskich. I chociaż za każdym razem jest to ogromna strata, a żal niepowetowany, rodziny zmarłych szybko nie mogą zaznać spokoju. Czeka ich bowiem przygotowanie ostatniego pożegnania, jakim jest pochówek.

Pogrzeb w Olsztynie

Olszyn to wielkie miasto, dlatego nikogo raczej nie powinien dziwić fakt, że na jego terenie znajduje się mnóstwo zakładów pogrzebowych. I chociaż jedne są lepiej kojarzone od innych, ich funkcjonowanie może okazać się pomocne, a czasem wręcz zbawienne. W serwisie Funer Olsztyn łatwo znaleźć sprawdzone zakłady pogrzebowe o dobrej opinii.

Pracownicy zakładów pogrzebowych cechują się dużym doświadczeniem w organizacji pochówku i nie tylko. Pomagają oni bowiem uporać się bliskim zmarłego z szeregiem formalności, który jest między innymi niezbędny do uzyskania zasiłku pogrzebowego.

Obecnie zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS to około 4 tysiące złotych. Jednakże ceny pochówku wahają się w zależności od wybranego rodzaju pogrzebu bądź usług dodatkowych. Ile zatem wynosi koszt pogrzebu w Olsztynie i czy możliwym jest jego pełne opłacenie pieniędzmi uzyskanymi z zasiłku?

Wpływ wyborów na cenę

Zabierając się za organizację pochówku bliskiej osoby, należy pamiętać, że nasze decyzje odnośnie sposobu chowania nie są bez znaczenia. Decyzja, czy zmarły ma zostać ułożony w tradycyjnej trumnie, czy skremowany, to wbrew pozorom kolosalna różnica również w kwestii finansowej.

Innym ważnym aspektem jest decyzja czy pogrzeb ma mieć charakter religijny bądź świecki. O ile zakład pogrzebowy zazwyczaj nie ingeruje w wybór klienta, o tyle różnica pojawia się przy rozmowach prowadzonych z księdzem, pastorem lub innym przełożonym kościoła. Samo zamówienie mszy w kościele rzymsko-katolickim to kwota oscylująca w wysokości około tysiąca złotych. Wszystko jednak zależy od rozmowy z księdzem, bo oczywiście zdarzają się przypadki, w których opłata za mszę pogrzebową jest czysto symboliczna.

Co również wpływa na koszty pogrzebu, a o czym nie można zapomnieć? Mowa o całkowitej oprawie. Zdarzają się huczne pogrzeby, w czasie których rodzina zmarłego życzy sobie także oprawę muzyczną bądź fotograficzną, a także organizację tzw. stypy, czyli przyjęcia pożegnalnego. Jednakże mają miejsce też skromniejsze pochówki.

Ceny wybranych usług

Spora część zakładów pogrzebowych reklamuje się możliwością zorganizowania pogrzebu w ramach zasiłku ZUS. Jednak przyglądając się cenom, ciężko uwierzyć, że można opłacić organizację pochówku zasiłkiem pogrzebowym.

Organizacja pochówku to koszt około 2300 zł, jednak nie obejmuje ona wszystkich usług. W cenę wlicza się transport zmarłego, opuszczenie do grobu oraz zasypanie mogiły. Koszt przygotowania ciała do pogrzebu, jego przechowywania w chłodni bądź same opłaty kancelaryjne stanowią odrębny temat, a wszystkie należy doliczyć do kosztów pogrzebu.

Ponadto nie wolno zapominać o zakupie trumny bądź organizacji kremacji i nabyciu urny. Mówi się, że kremacja jest tańsza, jednak należy nastawić się na cenę ok. 800 zł, a do tego trzeba osobno doliczyć cenę wybranej urny szacowanej średnio na kilkaset złotych. Jednakże pochówek tradycyjny wiąże się z kolei z zakupem trumny. Cena trumny zaczyna się od 1400 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach złotych.

Jeśli do wszystkiego doliczy się opłatę za wykupienie miejsca na cmentarzu oraz nagrobek, to ciężko mówić o zmieszczeniu się kosztami pochówku w wysokości wypłacanego zasiłku pogrzebowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2024 © Koszt pogrzebu. Wszelkie prawa zastrzeżone.