Ile kosztuje pogrzeb w Gdańsku?

ile kosztuje pogrzeb w gdańskuZasiłek pogrzebowy wynosi obecnie równe 4 tys. zł i od lat nie jest poddawany waloryzacji. Wręcz przeciwnie, gdyż kwota ta została uchwalona przez rząd 1 marca 2010r., obniżając tym samym zasiłek o ponad 2 tys. zł. Wcześniej wynosił on ponad 6,3 tys. zł, dzięki czemu wiele rodzin nie musiało martwić się o pogrzeb ukochanego zmarłego.

Nietrudno się domyślić, iż każdy zakład pogrzebowy dysponuje swoim własnym cennikiem, a także zakresem świadczonych usług. Bez wątpienia cennik opiera się na innych składowych jak materiał czy rodzaj ceremonii, z jakiej ostatecznie postanowimy skorzystać. Możemy bowiem zdecydować się na tradycyjny pochówek, ale również skorzystać z możliwości kremacji. Koszt kremacji w całym Trójmieście ustanowiony jest odgórnie i wynosi 750 zł. Wiadomo także, iż przy organizacji ceremonii pogrzebowej o charakterze religijnym w osobne koszty należy wziąć pod uwagę opłaty kościelne, których nie uiścimy w zakładzie pogrzebowym, a bezpośrednio w kancelarii kościelnej. W zasadzie nie łatwo jednoznacznie określić ceny ceremonii pogrzebowej, gdyż wachlarz możliwości jest dosyć szeroki i uzależniony w dużej mierze od życzeń klientów zakładu. Jedni bowiem będą chcieli jak najwięcej udogodnień, inni z braku odpowiednich funduszy postawią na prostotę i skromność.

Polecane firmy w Gdańsku

Zakład pogrzebowy Lilia – liliapogrzeby.pl
Usługi pogrzebowe Róża – rozagdansk.pl
Lista zakładów pogrzebowych z Gdańska – funer.com.pl/szukaj,Gdańsk,20,1,1.html

Koszt pogrzebu w Gdańsku

Jednakże porównując oferty poszczególnych domów pogrzebowych można stwierdzić, że skromny pogrzeb jesteśmy w stanie pokryć z zasiłku uzyskanego z ZUS. Biorąc pod uwagę najniższe proponowane ceny jednej z firm trumnę zakupimy już za 1000 zł lub urnę za 500 zł. Wspomniany zakład oferuje jednak wiele usług całkowicie za darmo. Można zatem bezpłatnie skorzystać dodatkowo z dekoracji grobu, nagłośnienia podczas ceremonii i mowy końcowej. Co więcej przewóz rodziny zmarłego również oferowany jest nieodpłatnie. Natomiast inna firma trudniąca się organizacją pochówków również reklamuje swoją ofertę jako taką, którą pokryje zasiłek. Wybierając skorzystanie z najtańszych opcji, koszt świadczonych usług powinien zamknąć się w granicach 2 tys. zł. Zatem jak można wywnioskować koszt pogrzebu w Gdańsku wcale nie musi wynosić więcej aniżeli zasiłek pogrzebowy.

Niestety, w Gdańsku sytuacja z organizacją pogrzebu nie ogranicza się wyłącznie do kosztów ponoszonych za świadczone usługi za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Do wszystkich wymienionych wyżej kosztów należy dodać opłatę pobieraną przez Zarząd Dróg i Zieleni za wykup miejsca w obrębie nekropolii. Opłata jest stała i wynosi ponad 1700 zł w przypadku pochówku tradycyjnego lub 770 zł za umieszczenie urny. Kwoty minimalnie różnią się pomiędzy sobą w zależności od miejsca pogrzebu.
Zatem ile kosztuje pogrzeb w Gdańsku? Odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie jest ciężko. Może się jednak zdarzyć, że korzystając z najtańszych usług wybranego przez siebie zakładu, ostatecznie będziemy zmuszeni dołożyć pewną sumę z własnego budżetu do zasiłku pogrzebowego.

2024 © Koszt pogrzebu. Wszelkie prawa zastrzeżone.